Yusuf Namoğlu: “Mete iyi maç yönetti tek hatası Caner…” - Son Dakika Beşiktaş Haberleri, Transfer, Puan Durumu ve Fikstür | siyahlabeyaz.net

Yusuf Namoğlu: “Mete iyi maç yönetti tek hatası Caner…”

Share This

Milliyet gazetesi yazarı Attila Gökçe'ye konuşan MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, tartışılan hakem kararları ve sarı-kırmızı kart uygulamalarına açıklık getirdi. İşte Gökçe’nin yazısı...


siyahlabeyaz | – UEFA da Hakem Eğitimcimiz Roberto Rosetti de şunu bildiriyorlar: Kartlarda acımasız olun. Bunlar (kartlar) olmazsa, hakem yok, demektir.


– Beşiktaş-Medipol Başakşehir maçını Mete Kalkavan iyi yönetti. Sadece Caner’i kırmızı kartla ihraç etmesi gerekiyordu, öyle yapmadı…
MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ile konuştum. Son haftalarda sıkça yaşanan ve tartışılan hakem kararlarını, hakemlerin yönetim tarzını ve tavırlarını merak ettim. İçtenlikli yanıtlarla hepsini açıklamaya çalıştı. Elbette özellikle hakemlikten gelme yorumcuların “hesap soran” ya da “öyle diyor ama bir de şu var” biçiminde – yargıç edasıyla – itirazları olabilir.

Şimdilik bizden “ne dediyse” o.
“-Dünkü Beşiktaş – Medipol Başakşehir maçını Mete Kalkavan iyi yönetti. Sadece Caner’i kırmızı kartla ihraç etmesi gerekiyordu, öyle yapmadı. O sırada sakatlanan bir oyuncuyla ilgilenmek için dönerek koştuğunu, Caner’in sözlerini ve hareketlerini duymadığını söylüyor.

Kamuoyunda maalesef herkes taraf olmuş. O yüzden hakemler konusunda sağlıklı eleştiriler yapılamıyor.”
“- Hakemlerin ille de otorite sağlamak için, ya da otoriter varlıklarını kanıtlamak için özellikle gereksiz kart uygulamaları yaptığı iddialarına katılmıyorum. UEFA da Hakem Eğitimcimiz Roberto Rosetti de şunu bildiriyorlar: Kartlarda acımasız olun. Bunlar (kartlar) olmazsa, hakem yok, demektir. Cüneyt Çakır, Belhanda’yı aldatmaktan attı. Belhanda önce Kameni’nin ayağına bastı, sonra da ayağını takıp sağa doğru kendini attı. Zaten kararı anlıyordu Belhanda, hiç itiraz etmeden oyun alanını terk etti.”

İtalyan sistemi
“-Bu hafta Video Assistant Referee (VAR) sistemini 3-4 maçla uygulamaya başlıyoruz. Sırası gelmişken, Almanya’nın sistemden çıktığını söyleyenlerin de yanıldığını belirtmem gerekir. Almanya, telekomünikasyon alt yapısına güvenerek statlarda ayrı ayrı kontrol yerine tüm maçların tek merkezden izlenmesine karar verdi. İtalyanlar ise statlarda kilitli oda sistemini uyguluyor. Maçın başından sonuna kadar video başındaki görevli hakemler kilitli bir odada çalışacaklar. Kapıda bir polis bulunacak. Bizim de İtalyan sistemiyle başlamamız daha uygun olacak. Hemen her statta bu işe uygun, boş bir oda (VAR Odası) bulunup hazırlanabilir. Odanın güvenliği de sağlanacak.”

MHK Başkanı’na Rosetti ile kamuoyunun arasında boşluk oluştuğunu, bu konuda basınla ilişkileri yoğunlaştırılması gerektiğini söyledim. “Geçmişte yapılan hataları ben tekrarlamam!” dedi, ayrıntıya girmeyeceğini söyleyip sustu.